مقالات

بهترین زمان سفر به شمال چه زمانی است؟

مناطق شمالی کشور، به علت طبیعت زیبا و همچنین هم‌جواری با دریای خزر هرسال و در فصول مختلف، میزبان گردشگران زیادی هستند. این منطقه توریستی همواره به عنوان یکی از مقاصد سفر برای گردشگران محسوب می‌شود. منطقه شمالی کشور شامل ۳ استان مازندران، گیلان و گلستان است. شرایط آب‌ و هوایی و اقلیمی این مناطق بسیار شبیه‌هم بوده و از بارش قابل توجهی برخوردار است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی بهترین زمان سفر به شمال کشور بپردازیم و جنبه‌های مختلف بهترین زمان سفر را بررسی کنیم. اگر قصد سفر به استان‌های شمالی کشور را دارید، ما را با این مطلب همراهی نمایید.

بهترین زمان سفر به شمال

بی‌شک شمال کشور را می‌توان ازجمله مناطقی دانست که در تمام فصول سال با زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود، گردشگران‌ را برای سپری کردن بهترین لحظات، جذب می‌کند. برخی ممکن است از سفر به شمال در ماه‌های زمستانی لذت ببرند و برخی ممکن است فصل تابستان یا بهار را برای مسافرت انتخاب کنند. به‌نظر بسیاری از افراد فصل پاییز بهترین و زیباترین فصل برای سفر به شهرهای شمالی است. بهترین زمان سفر به شمال کاملا وابسته به بررسی ۲ مولفه، شرایط جوی و هزینه‌ای است که برای سفر کنارگذاشته‌اید.

آب و هوا

برای بررسی بهترین زمان سفر به شمال ابتدا به بررسی شرایط آب و هوایی می‌پردازیم. مناطق شمالی کشور در تابستان معمولا دارای آب‌وهوای گرمی بوده و میزان رطوبت در این مناطق معمولا بیشتر است. بنابراین تابستان نمی‌تواند زمان مناسبی برای سفر به مناطق شمالی باشد.

البته اغلب مردم به علت تعطیلات تابستانی و تعطیلی مدارس این زمان را برای سفر مناسب دیده و به مناطق شمالی کشور سفر می‌کنند. مرداد گرم‌ترین ماه سال در شمال، محسوب می‌شود. همچنین شهرهای شمالی کشور، در زمستان آب‌وهوای سردی خواهندداشت و این فصل از سال نیز نمی‌تواند زمان مناسبی برای سفر تلقی شود.

بهترین زمان سفر به شمال

بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به شمال ایران است. در این زمان شرایط جوی به‌گونه‌ای است که میزان رطوبت در آن کم بوده و هوا معتدل است. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که نیمه اول فروردین به علت حجم بالای مسافران در این خطه از کشور، زمان مناسبی برای سفر محسوب نمی‌شود ولی از نیمه دوم فروردین تا خرداد شرایط برای سفر به مناطق شمالی ایده آل است. هچنین مهرماه و تا حدودی آبان‌ماه نیز فرصت خوبی برای سفر به شمال محسوب می‌شود؛ زیرا در این موقع از سال آب‌وهوا معتدل بوده و دمای هوا مناسب است. همچنین در فصل پاییز جنگل‌های شمالی رنگ عوض کرده و رنگ پاییزی به خود می‌گیرند که جلوه بسیار زیبایی به این مناطق می‌دهند.

هزینه

یکی‌دیگر از مولفه‌های مسافرت که باید درنظرگرفته‌شود، هزینه سفر است. معمولا در فواصلی که جذب مسافر در آن مقطع زمانی بیشتر باشد، هزینه اقامت، خرید و مراکز تفریحی و رفاهی نیز دچار افزایش قیمت می‌شود.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، در نیمه‌اول فروردین که حجم مسافر بسیاربالا بوده، تمامی هزینه‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و دچار افزایش قیمت می‌شود. بعد از اتمام نیمه اول و با بازگشایی مدارس، مراکز علمی و ادارات به تدریج حجم مسافر نیز کم شده و قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابند.

ازطرف‌دیگر، در فصل تابستان هزینه سفر و اقامت در شمال، به‌دلیل تعطیلی مدارس، افزایش  می‌یابد. با آغاز پاییز و آغازبه‌کار مدارس و مراکزعلمی، به‌تدریج از حجم مسافر نیز در این مناطق کاسته شده و قیمت‌ها در مراکز مختلف نیز دچار کاهش می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *